V úterý 27. června 2017 uspořádal Dobrovolný svazek obcí DSO Lesy Policka ve spolupráci s naší školou výchovně vzdělávací akci lesní pedagogiky pro téměř 160 dětí prvního stupně základních škol z Police nad Metují, Machova, České Metuje, Suchého Dolu a Bukovic.

Akce probíhala za nádherného počasí v rekreačním středisku Zděřina v Polici nad Metují. Trať se sedmi stanovišti naučné stezky velice pečlivě připravil hlavní patron a organizátor této akce výkonný ředitel DSO Luboš Binar. Technické zabezpečení svědomitě zajistil jeho syn a náš čerstvý absolvent Jakub. Šest ze sedmi stanovišť obsadili naši studenti z 3. A ročníku. Populární formou hry, či soutěže se děti dozvěděly od studentů Pavla Kroufka, Martina Sehnoutka, Dana Zimy, Vojty Hanuse a Vojty Košňara, jaký význam má pro člověka les. Co vše musí pracovníci v lese udělat, aby z klíčícího semínka vyrostl statný strom, jaké výchovné zásahy je v porostu nutné udělat, kdy je třeba stromy pokácet a jakými způsoby dřevní hmotu zpracovat, změřit a z lesa odvézt.

Na dětmi velmi oblíbených posledních dvou stanovištích, která byla zaměřena na myslivost a sokolnictví Adam Svoboda, Lenka Barnetová a Jakub Beran z 2. B dětem vysvětlili, že zvěř do lesa patří. Protože již v lese nežijí jejich přirození nepřátelé, medvěd, vlk, rys a divoká kočka, musí lesník regulovat početní stavy zvěře, aby ochránil les před velkými škodami. Pak byly děti seznámeny se způsoby lovu, jak probíhá hon, ale také, kdy je třeba zvěř hájit.

Velmi zajímavé samostatné stanoviště vytvořil náš absolvent ing. Luboš Němeček, odborný pracovník CHKO Broumovsko, který svůj poutavý výklad s ukázkami pojal od horotvorných procesů a vzniku života na Zemi, až po současnou ochranu přírody. Sladkou tečkou této vydařené akce byly chutné posvícenské koláče a perlivá limonáda. Zúčastněným studentům děkuji za vzornou reprezentaci školy.

Děkovný dopis od paní starostky Jenkové:

Vážení pánové. Zdravím Vás z polické radnice s velkým díkem za ochotu a pomoc při prvním Dnu s lesníkem. Z ohlasu dětí i učitelů byl vydařený. Věřím, že i pro Vás to nebyl ztracený čas a naše spolupráce bude pokračovat. Osobní zkušenost je nepřenosná a i naše mládí – potenciální studenti a pečovatelé našich lesů – si jistě na základě prožitého zapamatují.

Přeji příjemné a zdravé letní dny a těším se na viděnou. Ida Jenková – t.č. starostka města

Kontakty

Telefon: +420 499 811 413
Mobil: +420 774 640 407
Email: cla@clatrutnov.cz

Adresa

Česká lesnická akademie Trutnov
střední škola a vyšší odborná škola
Lesnická 9, 541 01 Trutnov

Lesnická škola

csenfrdeitplsv

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.