Spolupráce na obnově větrného mlýna

Kategorie: Aktuality
Autor: Ing. Jiří Franc
Vytvořeno: 13 listopad 2018

Na základě iniciativy náměstkyně hejtmana s gescí školství Mgr. Martiny Berdychové se čtveřice krajem zřizovaných škol včetně naší zapojila do obnovy repliky zajímavé podkrkonošské technické památky – větrného mlýna u obce Borovnice.

Od roku 1846 stál na návrší nad obcí Borovnice (tehdy Gross Borowitz) větrný mlýn. Po sto letech skončilo s odsunem německého mlynáře jeho praktické využití. Stavba tehdy již posledního dochovaného mlýna německého typu v Čechách byla v roce 1968 rozebrána a převezena do skanzenu v Kouřimi, kde se však vlivem špatného uskladnění časem proměnila v hromadu trouchnivého dříví.

Na podzim 2017 proběhli dvě společná setkání v Borovnici a na KÚ KHK, na nichž si zástupci škol rozdělili úkoly směřující k obnově mlýna. Naše škola se podílí dodávkou smrkového dříví, na níž právě nyní pracují žáci oboru Lesní mechanizátor.

Výroba kulatinových výřezů ze smrkového dříví určených pro pilařské zpracování probíhá na školním polesí. Dřevní hmota - kmeny o průměrech 21 – 80 cm bude po dokončení výroby výřezů převezena k pilařskému zpracování, jehož výsledkem bude celkem 113 ks řeziva s kubaturou 0,1 – 2,7 m3/ks.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.