Na základě iniciativy náměstkyně hejtmana s gescí školství Mgr. Martiny Berdychové se čtveřice krajem zřizovaných škol včetně naší zapojila do obnovy repliky zajímavé podkrkonošské technické památky – větrného mlýna u obce Borovnice.

Od roku 1846 stál na návrší nad obcí Borovnice (tehdy Gross Borowitz) větrný mlýn. Po sto letech skončilo s odsunem německého mlynáře jeho praktické využití. Stavba tehdy již posledního dochovaného mlýna německého typu v Čechách byla v roce 1968 rozebrána a převezena do skanzenu v Kouřimi, kde se však vlivem špatného uskladnění časem proměnila v hromadu trouchnivého dříví.

Na podzim 2017 proběhli dvě společná setkání v Borovnici a na KÚ KHK, na nichž si zástupci škol rozdělili úkoly směřující k obnově mlýna. Naše škola se podílí dodávkou smrkového dříví, na níž právě nyní pracují žáci oboru Lesní mechanizátor.

Výroba kulatinových výřezů ze smrkového dříví určených pro pilařské zpracování probíhá na školním polesí. Dřevní hmota - kmeny o průměrech 21 – 80 cm bude po dokončení výroby výřezů převezena k pilařskému zpracování, jehož výsledkem bude celkem 113 ks řeziva s kubaturou 0,1 – 2,7 m3/ks.

Kontakty

Telefon: +420 499 811 413
Mobil: +420 774 640 407
Email: cla@clatrutnov.cz

Adresa

Česká lesnická akademie Trutnov
střední škola a vyšší odborná škola
Lesnická 9, 541 01 Trutnov

Přihlásit se k odběru Newsletteru