Dne 1. 10. 2017 jsme se sešli na vlakovém nádraží v Trutnově, odkud jsme se vydali na přibližně 10 hodinovou cestu do Liptovského Hrádku. Po příjezdu do Hradce Králové jsme absolvovali trochu adrenalinový přesun k vlaku do Pardubic.

Vše dobře dopadlo a vlak měl nakonec i zpoždění. Během dvouhodinového rozchodu v Pardubicích jsme měli možnost nasát atmosféru tohoto krásného města. Po půl 11 jsme už všichni byli v lehátkovém kupé. Někdo si povídal, jiný využil čas k odpočinku. V Liptovském Mikuláši nás čekal autobus, který nás zavezl až do hotelu (Kateřina Benešová 3.O).

Do Liptovského Mikuláše jsme přijeli v 4.15 a následně se dopravili autobusem do hotelu. Od první hotelové snídaně nás dělilo jen pár hodin, které jsme využili ke spánku. Poté nás čekala prohlídka majestátního hradu jménem Oravský hrádek. Na výtečný oběd jsme zašli do nedaleké slovenské koliby. Následovala návštěva prvních lázní  Bešeňová s krátkým výkladem. Dozvěděli jsme se například to, že se zde nachází celkem 5 saun a 8 tobogánů a že během sezóny tyto lázně navštíví denně až 3.000 lidí. Usazeniny z termálních vod jsou přírodní památkou. Nakonec nás čekaly 3 hodiny koupání. Na večeři jsme jeli do jídelny zdejší lesnické školy v Liptovském Hrádku (Jan Kotyk, Martin Špreňar 3.O).

Po snídani nás čekala návštěva naší partnerské školy v Liptovském Hrádku, kde jsme měli velmi zajímavou a poutavou prezentaci o škole a historii města. Následovala prohlídka zajímavého místo zvaného Kalameny, kde se nachází pramen Mědokýš. Tento pramen patři mezi přibližně 90 nejznámějších pramenů v Liptovské kotlině, která je na minerální vody velmi bohatá. Podívali jsme se ke krásnému Lučanskému vodopádu, který měří 13 m a je označován jako přírodní památka. Později jsme navštívili lázně Lučky, kde jsme si poslechli zajímavosti o lázních a měli možnost se i vykoupat. Před večeří na nás čekala laserová střelnice, kde jsme si mohli zastřílet z laserové zbraně přes projektor na kachny. Podvečer se nesl ve znamení dobré nálady, společně jsme si zazpívali za doprovodu kytar (Eliška Tauchmanová, Kateřina Nováková 3.O).

Po vydatné snídani jsme nasedli do autobusu, který nás dovezl do Vysokých Tater. Túru jsme započali ve Starém Smokovci směrem na Hriebenok, kde jsme se na památku vyfotili se sochou medvěda. Odtud naše cesta dále pokračovala na Rainerovu chatu, která je nejstarší chatou ve Vysokých Tatrách. Pro výtečný oběd i s dezertem jsme si došli až na Zámkovského chatu. Cestou jsme potkali lišku, míjeli jsme nádherné vodopády a celou dobu jsme se kochali krásnými výhledy. Když jsme se vrátili do Starého Smokovce, měli jsme hodinu volno na nákup suvenýrů. Příjemně unaveni jsme se vydali zpět do Liptovského Hrádku. Po večeři ve školní jídelně jsme se setkali s našimi slovenskými partnery a společně jsme si zahráli přátelské fotbalové utkání v tělocvičně. Po náročném dni jsme se vydali zpět na hotel nabrat sílu na další dobrodružství (Renáta Hofmannová, Kateřina Suchardová 3.O).

Ve čtvrtek jsme se vydali do Demanovské jeskyně Slobody, která je součástí  Demanovského jeskynního systému. Krasové území má rozlohu 2.700  s výskytem 4.000 jeskyň. Jeskyně Slobody dosahuje až 8.400 m. n. m. Kras je vytvořen rozpustnými horninami vápence a dolomitu. Hlavním činitelem přeměny v krasové území je voda. Do krasového masivu se dostává tokem nebo vsakováním. Poté voda s horninou chemicky reaguje a rozpouští ji. Následovala návštěva slovenského muzea ochrany přírody a jeskyňářství v Liptovském Mikuláši. Byli jsme seznámeni s krasovými jevy v Demanovské dolině. Měli jsem možnost prohlédnout si bohaté sbírky krápníků a vysvětlili jsme si jejich vznik. V další části jsme si prohlédli ukázky květin a preparáty různých zvířat žijících na Slovensku. Díky poslední expozici jsme se přesunuli až do pravěku. Na hodině chemie jsme zkoumali vlastnosti přivezených vzorků vody ze všech tří resortů. Večeře opět proběhla ve školní jídelně a následoval program v klubovně na internátě s kamarády ze Slovenska. Připravili pro nás velice pěkný program. Velmi nás zaujala ukázka vábení jelenů a hraní na akordeon. Někteří z nás si dokonce zatancovali polku. Všichni jsme byli moc spokojeni (Hana Pavlištová, Kateřina Laburdová 3.O).

Tak jako každý den, začal i pátek výbornou snídaní. Z hotelu jsme vyráželi v devět hodin. Naší první zastávkou byl kostel sv. Kříže ze 17. století, který byl postaven pouze ze dřeva. Jiný materiál na stavbu kostela nesměl být použit. Později jsme vyrazili na přehradu Liptovská Mara. Díky této přehradě bylo zatopeno sedm vesnic. Dnes už můžeme vidět pouze špičky kostelů. Kousek od přehrady se nachází Keltské opidum Havránek. Toto místo bylo v roce 1991 vyhlášeno jako národní kulturní památka. V současnosti je opidum po rekonstrukci a slouží jako turistická atrakce. Když naše návštěva keltského opida skončila, vydali jsem se na oběd do restaurace Gréta. Byl to snad nejlepší oběd, který jsme na Slovensku měli. Po vynikajícím obědě jsme konečně vyrazili do všemi očekávané Tatralandie. Bohužel pro nás byla kvůli chladnému počasí už většina venkovních tobogánů uzavřena. O to víc jsme si však užili vnitřní tobogány a bazény. Na tobogány se s námi odvážili i naši učitelé. Den jsme zakončili společným zpěvem a hraním na kytaru (Silvie Jadrníčková, Vratislav Šimek 3.O).

V sobotu ráno jsme byli plni energie. Byli jsme smutní, že vše končí, ale zároveň jsme se těšili domů. Navštívili jsme město jménem Levoča. Poté jsme zašli do kostela sv. Jakuba, kde nás čekala zajímavá přednáška. Po obědě jsme jeli navštívit nádherný Spišský hrad. Tam jsme se prošli po hradbách. Potom jsme jeli do nákupního centra, kde jsme měli rozchod a mohli si něco koupit. Následoval pivovar, kde jsme si objednali výbornou večeři a závěrečnou třešinkou na dortu byla i ochutnávka místních piv. Byl to krásný den (Klára Pišojová, Jitka Štádlerová 3.O).

Po exkurzi v místním pivovaru jsme se přesunuli na vlakové nádraží, kde jsme měli opět rezervovaný lůžkový vlak. V ranních hodinách následoval přestup v Pardubicích a Hradci Králové, kde se část studentů odpojila. Celý týden jsme si moc užili a děkujeme slovenské straně za velmi poučný a skvěle připravený program (Kateřina Benešová 2.O).

Kontakty

Telefon: +420 499 811 413
Mobil: +420 774 640 407
Email: cla@clatrutnov.cz

Adresa

Česká lesnická akademie Trutnov
střední škola a vyšší odborná škola
Lesnická 9, 541 01 Trutnov

Přihlásit se k odběru Newsletteru