Delegace studentů, učitelů a absolventů ČLA Trutnov vyrazila do švédské Bergy na Vasův běh. Na náročné devadesáti kilometrové lyžařské běžecké trati tak mohou naši borci již popatnácté porovnat své síly s těmi nejlepšími běžci světa, jako byli a jsou Aukland, Dahl, Eliassen, Brink, Holgaard, Nortug či naši běžci Lukáš Bauer, Standa Řezáč nebo Petr Novák.

V našem družstvu jsou zastoupeni zkušení běžci Petr Kejklíček (14. účast), Pavel Klíma (9. účast), Jan Kejklíček (8. účast), Petr Pradáč a Martin Fojt (6. účast), Aleš Škoda (5. účast), Jiří Žabka (4. účast), Daniel Král (2. účast) tak i úplní nováčci, jako je student třetího ročníku Richter (1. účast). Všem borcům našeho běžeckého družstva přejeme do nedělního závodu, jehož přímý přenos můžete sledovat v televizi na ČT sport od 7.30 hodin, hodně fyzických i psychických sil, dobrou mázu a co nejlepší umístění v šestnáctitisícovém peletonu.

Tip na on-line sledování účastníků

Pokud nemáte na dopoledne o první březnové neděli žádný program, můžete držet palce našim běžcům na nejdelším a nejmasovějším běžeckém závodě světa. Na stránkách www.vasaloppet.se se nejprve přepněte do anglického jazyka, u položky "Event" vyberte Vasaloppet a u "Lastname" zadejte příjmení běžce. Poté tlačítkem "Search" vyhledejte účastníky, které chcete sledovat a uložte si je postupně do oblíbených (kliknutím na znaménko plus vpravo). Poté se přepněte v menu do "Tracking & Replay" a na mapě závodu můžete vidět, jak se vaši vybraní favorité postupně blíží k cíli. 

Něco z historie Vasova běhu

Roku 1521 poslové z města Mora dostihli na lyžích před městem Sälen šlechtice Gustava Vasu a přesvědčili jej, aby vedl Švédy ve válce proti Dánům. Ve válce zvítězili a Gustav Vasa se stal švédským králem. Od roku 1922 se na počest této události běhá ze Sälenu do Mory nejdelší a nejznámější lyžařský závod na světě. Tak jako muslimové putují do Mekky, tak i lyžaři touží alespoň jednou v životě dokončit tento 90 km dlouhý běh. Pro Švédy je Vasaloppet svátkem. Celý týden před hlavním závodem probíhají rámcové závody na stejných a zkrácených tratích pro ty, kteří registraci v hlavním závodě nestihli v termínu.

Počet účastníků v hlavním závodě je limitován číslem 15.800 a loni i letos byl již v březnu vyprodán. V těchto rámcových závodech startují další tisícovky lyžařů. V roce 2014 bylo na startu všech závodů více než 70.000 lidí. V den, kdy Vasův běh probíhá, vysílá švédská televize přímý přenos z průběhu celého závodu. Zajímají je nejen ti nejlepší, ale i ti kteří dobíhají na místech přes 10.000 za umělého osvětlení. Všem se dostává potlesku i od mnohatisícového špalíru diváků, kteří lemují téměř celou trať a fandí všem. Závod se běží většinou po rovině tundrou - severským lesem, přes zasněžené pláně a několik jezer. Po startovní rovince následuje výběh (nebo spíš výstup) do mírné, 2 km dlouhé sjezdovky. Pak se už závodníci seřadí do sedmi stop a rovinatým nebo lehce zvlněným terénem se vydají vstříc dalším kilometrům. Na trati je 7 občerstvovacích stanic, kde se mimo jiné podává známá švédská specialita - borůvková polévka. Vítězové dobíhají do cíle v čase kolem 4 hodin (nejlepší čas historie – 3:38:41 z roku 2012). Ještě čas okolo 8 hodin znamená dobré umístění kolem 5 – 6.000 místa. Zvláště tady platí známé heslo, že není důležité zvítězit, ale dokončit. (JK)

Dosažené časy našich účastníků

 • Fojt Martin - 07:48:24 - absolvent školy
 • Haltuf Josef st. - 06:18:52 - absolvent školy
 • Haltuf Josef ml. - 08:48:02 - absolvent školy
 • Kejklíček Jan - 07:57:03 - absolvent školy
 • Kejklíček Petr - 08:38:25 - zástupce ředitele
 • Klíma Pavel - 06:00:25 - absolvent školy
 • Král Daniel - 06:27:17 - absolvent školy
 • Luštický Martin - 05:07:03 - absolvent školy
 • Luštický Petr - 05:13:23 - absolvent školy
 • Richter Marek - 06:05:47 - student třídy 3.A
 • Pradáč Petr - 06:04:58 - absolvent školy
 • Škoda Aleš - 06:02:58 - učitel odborných předmětů
 • Žabka Jiří - 06:54:04 - absolvent školy

Kontakty

Telefon: +420 499 811 413
Mobil: +420 774 640 407
Email: cla@clatrutnov.cz

Adresa

Česká lesnická akademie Trutnov
střední škola a vyšší odborná škola
Lesnická 9, 541 01 Trutnov

Přihlásit se k odběru Newsletteru

This website uses cookies to provide services, personalize ads and analyze traffic. By using this website, you agree to this.