Střelecký kroužek

Zájemci o střelectví z řad žáků naší školy mají možnost realizovat svou zálibu účastí na činnosti střeleckého kroužku, který má na škole dlouholetou tradici a to střelbě ze vzduchových zbraní. Mladí střelci se věnují např. pravidlům bezpečného zacházení se zbraní, základům oborové

legislativy, balistice, nauce o zbrani, samozřejmě zásadám praktické střelby, výkladu a prevencí nejčastějších chyb a vyhodnocování terčů.

Trutnov

Iniciativa žáků 3.A dala podnět k zahájení činnosti zájmového kroužku. Práce započaly v březnu 2015. Prostor vzduchové střelnice bylo nejprve nutno zbavit starých a nefunkčních věcí. Poté následovala oprava zdí (zejména té čelní, která nesla četné stopy neúspěšných zásahů) a celá místnost se kompletně vymalovala. Následovalo připevnění dřevotřískových desek, na které se umístily lapače diabolek. Nejvíce odborné a řemeslné práce bylo zapotřebí při opravě střeleckých pultů.

K celkovému zvelebení prostoru vzduchové střelnice přispěla výzdoba. Podařilo se zde téměř dokonale vyobrazit podobu jelena a divočáka. Mysliveckou tematiku představují rovněž trofeje jelena, daňka a srnců, které jsou umístěny na zdech podél místnosti. Také vhodně zvolené plakáty střelných zbraní přispívají k navození té správné atmosféry.

Věřím, že tento prostor bude další ukázkou šikovnosti a nápaditosti žáků České lesnické akademie.

Závěrem je nutno poděkovat vedení školy za finanční příspěvek, bez které by tato akce nemohla být realizována. Poděkování rovněž patří za pomoc  p. Vláškovi, p. Záviškovi a žákům - Adam Šťastný, Jiří Bartoň, Filip Kučera, Jan Havlíček, Dominik Derner, Marek Šebela, Václav Holý, Jan Bajer, Miloslav Kahoun, Richard Kudílek, Jindřich Kopřiva, Ondřej Mikulka.

Svoboda nad Úpou

Členové se schází pravidelně 1x týdně v tunelové střelnici situované pod budovou internátu ve Svobodě nad Úpou. Žáci dosahující výborných výsledků při praktických střelbách navíc ladí formu každý týden ještě při druhém setkání. Konkrétní termíny se stanovují podle aktuálních časových možností instruktorů, zaměstnanců školy – pana Václava Hryzlíka, paní Ilony Erlebachové a paní Hany Lokvencové.

Svou náplní čerpají střelecká setkání z metodiky, která byla zpracována v roce 1986 Správou pro výchovu a vzdělávání pracovníků lesního a vodního hospodářství Benešov. Jejím spolutvůrcem byl i dlouholetý vychovatel tehdejšího lesnického učiliště ve Svobodě nad Úpou pan Jaroslav Fejkl. 

Vyvrcholením roční činnosti je jarní kulový víceboj žáků. Střelecký kroužek má k dispozici 12 vzduchových pušek s otevřenými mířidly Slávia 630/631 a 8 sportovních malorážek ZKM 452 s otevřenými mířidly a veškeré příslušenství tunelové střelnice.

Posláním tohoto zájmového útvaru je umožnit žákům poznání, že střelectví není exkluzivní koníčkem pro bohaté nebo zábavou agresivních jedinců, ale přínosnou formou trávení volného času. K dosažení určité střelecké výkonnosti je nezbytný stejně tak určitý talent, jako odpovědnost, suma odborných znalostí, přesnost, soustředění, pohybová koordinace a vytrvalost – tedy vlastnosti oceňované v osobním i profesním životě člověka. Za střelecký kroužek Václav Hryzlík.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby.