V rámci projektu neziskové organizace AGORA, financovaném Českou rozvojovou agentůrou ČRA, pomáhají experti z naší akademie gruzinským studentům a lesníkům.

Ve dnech 6. až 10. května probíhaly odborné semináře zaměřené na trvale udržitelné hospodaření v lesích, dále v rámci projektu byly prezentovány možnosti rozvoje rekreačních funkcí lesa. Gruzínské lesnictví je v silném útlumu, dochází k nelegálním těžbám, lesní půdy a porosty jsou degradované nekontrolovatelnou pastvou a vztah veřejnosti k lesům není nikterak dobrý. Tato krásná země s velmi dlouhou historií a nelehkým osudem si při svém novodobém vývoji jistě zaslouží lepší stav lesů. Doufejme, že předané zkušenosti českých odborníků, budou dobrou inspirací pro gruzínské lesníky.

Několik informací o Gruzínských lesích

  • Les zaujímá cca 40 % rozlohy země, což odpovídá zhruba výměře 2.600.000 ha.
  • Legální těžba se pohybuje ve výši cca 0,5 milionů m3, převažují nelegální těžby palivového dřeva (cca 1 milionu m3).
  • Přes 40 % lesů se nachází v nedostupných terénních podmínkách, les zde plní především půdo ochrannou funkci.
  • Hlavními dřevinami jsou, Fagus orientalis, Carpinus orientalis, Abies nordmanniana, Quercus pontica, Quercus robur, dále hojně zastoupen rody, r. Tilia, r. Acer, r. r. Fraxinus, Pinus.
  • Gruzie je při počtu obyvatel cca 4,5 milionu nesoběstačná v produkci dřeva, hlavním importérem stavební a průmyslové dřevní suroviny je Rusko.
  • Gruzie má velmi malý počet lesního personálu pečujícího o les.
  • Nedostatečná je též legislativa a funkce státní správy.

Kontakty

Telefon: +420 499 811 413
Mobil: +420 774 640 407
Email: cla@clatrutnov.cz

Adresa

Česká lesnická akademie Trutnov
střední škola a vyšší odborná škola
Lesnická 9, 541 01 Trutnov

Přihlásit se k odběru Newsletteru

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.